دانشجویان دانشگاه پیام نور اهواز - معرفي جامع رشته ي دانشگاهي مهندسی عمران

پیوند ها

*کتابخانه مجازی ایران*
*دیکشنری آنلاین*
*گلستان سریع و بدون لودینگ*
*پیام نور*
*اخبار پیام نور*
*دانشگاه پیام نور اهواز*
*وروجک شیطون*
*اخبار آی تی*
*دانشجویان فناوری اطلاعات پیام نور بهار*
*مرجع فونت فارسی*
درگاه اطلاع رسانی دانشگاه پيام نور
دانشگاه پیام نور استان خوزستان
دانشگاه پیام نور خوی
پرتال جامع دانشگاه پیام نور مشهد
پورتال دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی
پورتال دانشگاه پیام نور مرکز دماوند
دانشگاه پیام نور استان تهران
دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی
سايت دانشگاه پيام نور لرستان
دانشگاه پیام نور استان کرمان
دانشگاه پیام نور استان فارس
دانشگاه پیام نور مرکز شیراز
وب سایت دانشگاه پیام نور مرکز تایباد
دانشگاه پیام نور مرکز یزد
پورتال دانشگاه پیام نور دزفول
پورتال دانشگاه پیام نور فرمهین
دانشگاه پیام نور مرکز 'گرمسار
دانشگاه پیام نور لاهیجان
دانشگاه پیام نور مهاباد
پايگاه اطلاع رساني دانشگاه پيام نور مرکز شاهين شهر
دانشگاه پیام نور مرکز بوشهر
دانشگاه پیام نور واحد مرودشت
دانشگاه پيام نور استان خراسان رضوي
پايگاه اينترنتي دانشگاه پیام نور مرکز نیشابور
وب سایت دانشگاه پیام نور گرگان
سایت دانشگاه پیام نور گناوه
دانشگاه پیام نور هرمزگان
دانشگاه پیام نور مرکز اردستان
دانشگاه پيام نور كاشان
پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه پیام نور مرکز هشترود
پورتال اطلاع رسانی دانشگاه پیام نور رضوانشهر صدوق
دانشگاه پيام نور مهريز
دانشگاه پيام نور نوشهر
دانشگاه پیام نور تاکستان
پورتال دانشگاه پيام نور شبستر
دانشگاه پیام نور مرکز اوز
دانشگاه پیام نور شازند
دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویراحمد
پرتال دانشگاه پیام نور مرکز مراغه
دانشگاه پیام نور سرخس
دانشگاه پیام نور مرکز قزوین
دانشگاه پیام نور ملارد
دانشگاه پیام نور مرکز پاکدشت
دانشگاه پیام نور اندیمشک
دانشگاه پیام نور مسجد سلیمان
پورتال دانشگاه پیام نور مازندران
دانشگاه پیام نور واحد بشرویه
کدهای روزانه نود 32
زندگی نامه حضرت زهرا
اخبار آی تی
نایت اسکین
بهار بیست
پیچک
میهن اسکین
میهن فا
بلاگ اسکین
یاس تم
میهن تم
افزایش بازدید
سازمان سنجش
انتخاب رشته مجازی رایگان تمام گروها 92
انتخاب رشته گزینه دو 92
سامانه چامع دانلود نمونه سوالات پیام نور
سنجش سلف

معرفی رشته های دانشگاهی

هوانوردی - ناوبری هوایی
هوانوردی - مراقبت پرواز
هوانوردی - خلبانی
مهندسی نساجی
مهندسی نفت
مهندسی هوا فضا
مهندسی معماری
مهندسی مواد
مهندسی مکانیک
مهندسی کشاورزی
مهندسی مکانیک نیروگاه
مهندسی معدن
مهندسی کامپیوتر
فرماندهی و کنترل هوایی
مهندسی ماشینهای ریلی
مهندسی علمی و کاربردی عمران
مهندسی شیمی
مهندسی عمران
مهندسی سیستم
مهندسی شهرسازی
مهندسی دریا
مهندسی رباتیک
مهندسی خط و سازه های ریلی
مهندسی پلیمر
مهندسی برق
مهندسی حمل و نقل ریلی
مهندسی بازرسی فنی
مدیریت مالی
مدیریت هتل داری
مدیریت و کمیسر دریایی
مدیریت و بازرگانی دریایی
مهندسی فناوری اطلاعات (it)
مخابرات هواپیمایی
کتابداری
کاردانی معماری سنتی
مدیریت
کارشناسی علوم انتظامی
کانه آرایی
کاردانی دریانوردی
کاردان فنی عمران
علوم کامپیوتر
علوم و فنون هوانوردی - خلبانی هلیکوپتر
علوم اقتصادی
علوم حدیث
علوم سیاسی
ریاضی
علوم دریایی امام خمینی نوشهر
شیمی
روانشناسی
حسابداری
تکنولوژی ماشینهای کشاورزی
حقوق
امور گمرکی
تکنولوژی آبیاری
تعمیر و نگهداری هواپیما
اویونیک هواپیما
الکترونیک هواپیمایی
آمار
آبادانی و توسعه روستاها
مهندسی صنایع
مهندسی پزشکی
مهندسی عمران
کاردانی فنی عملیات پتروشیمی
کاردان فنی معدن
کاردان فنی
کاردانی فنی الکترونیک - صدا و سیما
کاردان فنی مکانیک
فیزیک
کاردانی فنی مواد - ریخته گری

نیاز های دانشجویان پیام نور

آخرین مطالب

مهندسی عمران
دیباچه: هنگامی که وارد یک شهر می‌شوید، در نگاه اول چه می‌بینید؟ساختمان‌ها؟ راه‌ها؟ پل‌ها؟ فرودگاه و پایانه‌های مسافربری؟ همه اینها و هر‌آنچه که مربوط به عمران و نوسازی می‌شود، در حیطه فعالیت یک مهندس عمران قرار دارد. به عبارت دیگر مهندسی عمران بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشور است؛ یعنی هر چیزی‌ که‌ به‌ آبادی‌ یک‌ کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه‌، جاده‌، برج‌، تونل‌، دکل‌های‌ مخابرات‌، ساختمان‌های‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌، سیل‌ و آتش‌، نیروگاه‌های‌ برق‌ و مصالح‌ سبک‌، ارزان‌ و با کیفیت‌ مناسب‌ برای‌ ساخت‌ و ساز، در حیطه‌ کار مهندس‌ عمران‌ قرار می‌گیرد. زیرا در تمام‌ زمینه‌های‌ عمرانی‌ در آغاز به‌ یک‌ مهندس‌ کارآمد نیاز داریم‌ تا علاوه‌ بر رعایت‌ جنبه‌های‌ فنی‌ و اجرایی‌، اقتصادی‌ نیز عمل‌ کند. چون‌ اقتصادی‌ بودن‌ یک‌ اصل‌ در مهندسی‌ عمران‌ است‌. این‌ رشته‌ در سطح‌ کارشناسی‌ دارای‌ دو گرایش‌ عمران‌ ـ عمران‌ و عمران‌ ـ نقشه‌برداری‌ است‌.

* گرایش‌ عمران‌ -عمران
‌دانشجوی‌ مهندسی‌ عمران‌ مسائل‌ مربوط‌ به‌ سازه‌، خاک‌ و پی‌، راه‌ و ترابری‌ و هیدرولیک‌ را مطالعه‌ می‌کند؛ یعنی‌ از یک‌ سو به‌ طراحی‌ و نحوه‌ ساخت‌ اسکلت‌ ساختمان‌ها و سایر بناهای‌ فنی‌ مثل‌ پل‌، فرودگاه‌ و تونل‌ پرداخته‌ و از سوی‌ دیگر به‌ مطالعه‌ رفتار زمین‌ بناهای‌ فنی‌ می‌پردازد تا براساس‌ نوع‌ خاک‌ زمین‌ مورد نظر، شکل‌ و شالوده‌ سازه‌ای‌ را که‌ قرار است‌ ساخته‌ شود، طراحی‌ کند. همچنین‌ مهندس‌ گرایش‌ عمران‌ به‌ برنامه‌ریزی‌ حمل‌ و نقل‌ بین‌ شهری‌ و درون‌ شهری‌، طراحی‌ راه‌ها از نظر هندسی‌، زیرسازی‌ و روسازی‌ پرداخته‌ و اطلاعات‌ عمومی‌ خوبی‌ نیز در مورد هیدرولیک‌ به‌ دست‌ می‌آورد.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف مهندسی‌ عمران‌:
ریاضیات‌ عمومی‌، فیزیک‌ عمومی‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، آمار و احتمالات‌ مهندسی‌، محاسبات‌ عددی‌، استاتیک‌، دینامیک‌، مقاومت‌ مصالح‌، مکانیک‌ خاک‌، زمین‌شناسی‌ مهندسی‌، متره‌ و برآورد پروژه‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ عمران‌:
تکنولوژی‌ بتن‌، تحلیل‌ سازه‌، بارگذاری‌، مهندسی‌ پی‌، سازه‌های‌ بتنی‌، سازه‌های‌ فولادی‌، روش‌های‌ اجرایی‌ ساختمان‌، مکانیک‌ سیالات‌، هیدرولیک‌، هیدرولوژی‌ مهندسی‌، رسم‌ فنی‌ و نقشه‌کشی‌ ساختمان‌، نقشه‌برداری‌ و عملیات‌، مهندسی‌ آب‌ و فاضلاب‌، بناهای‌ آبی‌، اصول‌ و مبانی‌ معماری‌ و شهرسازی‌، پروژه‌ سازه‌های‌ فولادی‌، روش‌های‌ خرابی‌ ساختمان‌، راه‌سازی‌ و پروژه‌، روسازی‌، مهندسی‌ ترابری‌، راه‌آهن‌، مهندسی‌ ترافیک‌.(بسیاری از درس‌های این گرایش همراه با آزمایشگاه است.)

* گرایش‌ عمران‌ ـ نقشه‌برداری:
‌هنگامی‌ که‌ مکان‌ ساخت‌ یک‌ سازه‌ تعیین‌ می‌شود، اولین‌ کار نقشه‌برداری‌ است‌. تا پستی‌ بلندی‌ها و نقشه‌ مربوط‌ به‌ آن‌ منطقه‌ مشخص‌ شده‌ و براساس‌ آن‌، مکان‌ خاک‌برداری‌، میزان‌ خاک‌برداری‌ و نحوه‌ خاک‌برداری‌ تعیین‌ گردد و در نهایت‌ سطح‌ مناسب‌ برای‌ پی‌سازی‌ سازه‌ مورد نظر آماده‌ شود. به عبارت دیگر نقشه‌برداری علم و فن پردازش، تجزیه و تحلیل، تفسیر و نمایش اطلاعات مکانی به منظور اجرای بهینه پروژه‌های عمرانی است. گرایش‌ نقشه‌برداری‌ با جغرافیا و سنجش‌ از راه‌ دور، ارتباط‌ نزدیکی‌ دارد. در ضمن چون‌ نقشه‌برداری‌ بیشتر برای‌ سازه‌های‌ بزرگ‌ خارج‌ از شهر مثل‌ سیلوها، پل‌ها، تونل‌ها و سدها کاربرد دارد، کارهای‌ میدانی‌ و صحرایی‌ این‌

رشته‌ بسیار زیاد است‌ و بخش‌ نقشه‌برداری‌ زیرزمینی‌ آن‌ نیز کار نسبتاً خشنی‌ می‌باشد.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ نقشه‌برداری‌:

راه‌سازی‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، هندسه‌ دیفرانسیل‌، نقشه‌برداری‌ و عملیات‌، نقشه‌برداری‌ ژئودتیک‌، فتوگرامتری‌، تئوری‌ خطا، نقشه‌برداری‌ مسیر، نقشه‌برداری‌ زیرزمینی‌، هیدروگرافی‌، کارتوگرافی‌، ژئودزی‌، میکروژئودزی‌ و نقشه‌برداری‌ صنعتی‌، ژئودزی‌ ماهواره‌ای‌، نجوم‌.

* گرایش‌ عمران‌ ـ آب:
می‌گویند در آینده‌ای نه چندان دور، دست‌یابی به منابع آبی جدید برای کشورهای منطقه خاورمیانه‌ که یکی از مناطق خشک یا نیمه‌خشک جهان است؛ نیازی ضروری می‌شود و حتی جنگ آینده خاورمیانه بر سر آب خواهد بود. کشور ما نیز که در همین منطقه واقع شده است، کشوری خشک و نیمه خشک است. چرا که میانگین بارندگی در ایران حدود یک سوم میانگین بارندگی در جهان است و این یعنی آن که ما باید از هر قطره آب موجود در کشورمان، حداکثر استفاده را کرده و از هدر رفتن آن جلوگیری کنیم. در این میان مهندسین عمران ـ آب با ساخت سدها، تصفیه‌خانه‌ها، تونل‌های انتقال آب و شبکه‌های توزیع آب در همین راستا گام برمی‌دارند. برای مثال در ساخت یک سد، بررسی پستی و بلندی‌های منطقه که سد در آن ساخته می‌شود و تعیین مقدار بتن مورد نیاز برای ساختن سد به گرایش نقشه‌برداری مربوط می‌شود. همچنین تعیین مکان ساخت سد و طراحی حجم مخزن سد و سرریزها و کارهای آماری مربوط به بارندگی و جمع‌آوری آب به گرایش مهندسی عمران ـ آب برمی‌گردد و بالاخره ساخت خود سد به گرایش عمران ـ عمران ارتباط پیدا می‌کند.

* دروس تخصصی گرایش عمران ـ آب:
تکنولوژی، تحلیل سازه، بارگذاری، مهندسی پی، سازه‌های بتنی، سازه‌های فولادی، روش‌های اجرایی ساختمان، مکانیک سیالات، هیدرولیک، هیدرولوژی مهندسی، رسم فنی و نقشه‌کشی ساختمان، نقشه‌برداری و عمیات اجرایی، مهندسی آب و فاضلاب و بناهای آبی، شیمی عمومی، هواشناسی، مهندسی سیستم، ماشین‌های آبی و ایستگاه‌های پمپاژ ، شیمی میکروبیولوژی آب، فرآیند تصفیه، مقدمه‌ای بر بهداشت محیط. (بسیاری از درس‌های این گرایش همراه با آزمایشگاه است.)

توانایی‌های‌ لازم :
متخصص‌ عمران‌ در محیط‌ کار خود با اقشار مختلف‌ جامعه‌ از جمله‌ کارگران‌، تکنسین‌ها و مهندسین‌ رشته‌های‌ دیگر سروکار دارد و باید با همه‌ این‌ افراد ارتباط‌ خوبی‌ برقرار کند. همچنین‌ باید آمادگی‌ کار در کارگاه‌های داخل‌ و خارج‌ شهر را داشته‌ باشد. عده‌ای‌ نیز جذب‌ بـُعد نظری‌ و آزمایشگاهی‌ مهندسی‌ می‌شوند که‌ این‌ عده‌ نیز باید آمادگی‌ کارهای‌ محاسباتی‌، دفتری‌ و آزمایشگاهی‌ را داشته‌ باشند. کارهایی‌ که‌ به‌ ریاضیات‌ قوی‌ و صبر و حوصله‌ بسیار نیاز دارد.موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
اصولاً مهندس‌ عمران‌ شانس‌ کاری‌ زیادی‌ دارد چون‌ در طراحی‌ و ساخت‌ بسیاری‌ از کارهای‌ عمرانی‌ مانند راه‌ها، پل‌ها، سدها، سازه‌های‌ دریایی‌ برای‌ سکوهای‌ نفتی‌، آشیانه‌های‌ هواپیما و خانه‌های‌ مسکونی‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌، مهندسین‌ عمران‌ حضوری‌ فعال‌ دارند. متخصصانی‌ که‌ یا در دفترهای‌ مشاوره‌ به‌ طراحی‌ پروژه‌های‌ فوق‌ می‌پردازند یا مجری‌ کارهای‌ عمرانی‌ مذکور بوده‌ و به‌ کیفیت‌ اجرای‌ آنها نظارت‌ دارند. فارغ‌التحصیلان نقشه‌برداری نیز علاوه بر موارد یاد شده در هدایت و کنترل اجرای خطوط انتقال آب، برق، گاز، احداث مترو، نصب وماشین‌آلات و تجهیزات فنی دقیق و حساس، هدایت و تعیین وضعیت انواع وسایل نقلیه نظامی و غیرنظامی هوائی، دریایی و زمینی نقش مهم و مؤثری دارند. البته‌ باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر دانشجوی‌ مهندسی‌ عمران‌ نمی‌تواند فرصت‌های‌ شغلی‌ خوبی‌ داشته‌ باشد. بلکه‌ باید در دوران‌ تحصیل‌ به‌ دنبال‌ یادگرفتن‌ باشد نه‌ این‌ که‌ تنها واحدهای‌ دانشگاهی‌ را پاس‌ کند و یا حتی‌ به‌ فکر یک‌ معدل‌ خوب‌ دانشگاهی‌ باشد. چون‌ شرکت‌های‌ عمرانی‌ خصوصی‌ و دولتی‌ به‌ دنبال‌ یک‌ نیروی‌ کارآمد هستند نه‌ یک‌ شاگرد اول‌ دانشگاه‌!منبع: کتاب آشنایی با رشته های دانشگاهی سازمان سنجش آموزش کشور تالیف: خانم فیروزه سودایی و نرم افزار سامان رشته ی سازمان سنجش و

گردآورنده:طه - Borna66

تاريخ : شنبه نهم اردیبهشت 1391